هیستروسالپنگوگرافی (HSG)

 

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم، معمولاً برای خانم هایی که مشکلات باروری دارند بکار می رود. عکس رنگی رحم، به پزشک این امکان را می دهد که شکل و ساختمان دهانه ی رحم و لوله های فالوپ و هر نوع بدشکلی در رحم و ساختار تولید مثلی را ارزیابی کند. این روش همچنین می تواند برای ارزیابی سقط جنین مکرر که نتیجه ی  ناهنجاریهای مادرزادی رحم و نشان دادن وجود و شدت این ناهنجاریها بکار رود. این ناهنجاریها شامل موارد زیر است:

1) انواع تومورها

2) چسبندگیها

3) فیبروئیدهای رحمی

عکس رنگی رحم  همچنین برای ارزیابی لوله های فالوپ و رویت اثرات جراحی لوله ای که شامل موارد زیر است بکار می رود:

1) انسداد لوله های فالوپ در نتیجه عفونت و زخم بوجود آمده است.

2) بستن لوله ی رحمی

3) بسته شدن لوله های فالوپ در یک روش عقیم سازی و برگشت دادن عقیمی.

4) دوباره باز کردن لوله های فالوپ بدنبال یک عقیم سازی

آمادگی های لازم برای عکس رنگی رحم

 برای اطمینان از اینکه حامله نیستید، بهتر است انجام عکس رنگی رحم، یک هفته بعد از شروع عادت ماهانه و قبل از روزهای تخمک گذاری انجام شود. از زمان اتمام خونریزی قاعدگی تا زمان انجام این آزمون باید از مقاربت جنسی پرهیز شود.

این روش نباید زمانیکه  عفونت فعال دارید انجام شود. اگر شما مبتلا به عفونت مزمن لگن و بیماری مسری جنسی درمان نشده هستید در زمان انجام عکس رنگی رحم به تکنولوژیست رادیولوژی یا پزشک اطلاع دهید. قبل از انجام آزمون از شما خواسته می شود به منظور تخلیه روده هایتان از یک داروی  مسهل استفاده کنید، طوریکه رحم و ساختمانهای اطراف آن بخوبی دیده شوند.

قبل از انجام عکس رنگی رحم، ممکن است به شما یک مسکن ملایم خفیف به شما داده شود. بعضی از پزشکان یک آنتی بیوتیک قبل و بعد از آزمون تجویز می کنند.

چنانکه  شما از داروی  خاصی استفاده می کنید و یا هر نوع حساسیت (مخصوصاً حساسیت به ماده ی حاجب یددار) دارید به پزشک خود و یا تکنولوژیست رادیولوژی اطلاع دهید.

همچنین درباره ی بیماریهای اخیرتان یا دیگر موارد پزشکی تان پزشک خود را آگاه سازید.

از شما خواسته می شود تمامی لباسهایتان را در آورده و در طول انجام عکس رنگی، یک گان مخصوص بپوشید.

جواهرات، عینک و یا هر گونه وسایل فلزی دیگرتان را درآورید چون اینها ممکن است باعث تداخل درکار تصویربرداری شود.  

این آزمون به صورت سرپائی (غیر بستری) انجام می شود. بیمار برروی پشت روی تخت می خوابد و زانوهایش را خم کرده و پاهایش بوسیله ی رکاب، در بالا نگه داشته می شود.

اسپکولوم بداخل واژن تعبیه شده و سرویکس (دهانه رحم)  تمیز شده و سپس یک کاتتر به داخل سرویکس تعبیه می شود. سپس اسپکولوم خارج شده و بیمار بدقت تحت تزریق ماده حاجب قرار گرفته و ماده ی  حاجب  از طریق کاتتر شروع به پر کردن حفره رحمی، لوله های فالوپ و... می کند و همزمان تصاویر رادیولوژی از بیمار گرفته می شوند. در برخی موارد اگر ناهنجاریهای خاصی دیده شود از بیمار خواسته می شود اندکی استراحت کرده و تا 30 دقیقه منتظر بماند تا عکسهای بعدی نیز بعد از بررسی بیشتر گرفته شود. این تصاویر تاخیری ممکن است سرنخهایی از وضعیت پزشکی بیمار ارائه دهند که تصاویر اصلی که با ماده ی حاجب برداشته شده اند قادر به نمایش آن نباشند.

زمانی که تزریق ماده حاجب به اتمام رسید، کاتتر خارج شده و به مریض اجازه  بلند شدن از روی تخت داده می شود. ممکن است از شما خواسته شود تا زمان تائید اتمام امتحان توسط رادیولوژیست منتظر بمانید.

هیستروسالپینکوگرافی (عکس رنگی رحم) معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد.

گرفتن عکس رنگی رحم  معمولاً با درد خفیفی  همراه است و ممکن است ناراحتی جزئی در ناحیه شکم در اثر جاگذاری کاتتر و تزریق ماده حاجب  ایجاد شود ولی این درد مدت زیادی طول نخواهد کشید. ممکن است همچنین ناراحتی جزئی در ناحیه ی پریتونئوم (سبب درد منتشر در نواحی پائین شکم) نیز احساس شود که کوتاه مدت بوده و زمان زیادی طول نخواهد کشید.

بیشتر زنان به مدت چندین روز بعد از انجام عکس رنگی رحم، لکه بینی دارند که این امر طبیعی است.

 

مزایای عکس رنگی رحم

1) هیستروسالپنگوگرافی یک روش تشخیصی و درمانی، با عوارض اندک است.

2) هیستروسالپنکوگرافی اطلاعات با ارزشی از انواع ناهنجاریهایی که سبب ناباروری یا مشکلاتی در زمینه عدم تکامل جنین بوجود می آید ارائه می دهد.

3) هیستروسالپنگوگرافی بعضی اوقات لوله های فالوپ  مسدود شده را باز کرده و به بیمار امکان حامله شدن را می دهد.

4) بعد از یک امتحان هیستروسالپنگوگرافی هیچ تشعشعی در بدن باقی نمی ماند.

5) تشعشع این آزمون در حدود یک میلی سیورت است که برابر با همان مقدارتشعشعی است که یک شخص معمولی در مدت 4 ماه از طرق معمولی دریافت می کند. 

 

برای دریافت نوبت آزمون هیسترو، می توانید همین الآن نسخه تان را برای ما در تلگرام ارسال کنید.

شماره تلگرام برای ارسال نسخه  09019709886  می باشد.

ساعات کار مرکز

شنبه الی چهارشنبه                    24:00 - 7:00
پنجشنبه                                     19:00 - 7:00

آدرس و تلفن

   تهران - چهارراه پاسداران - خیابان شهيدكلاهدوز(دولت ) - بعد از اختياريه - پلاك 81

  خط ویژه :  74605

   info@tooskaimaging.com