سنجش تراکم و پوکی استخوان (دانسیتومتری استخوان)

 

 

پوکی استخوان شرایطی است که در آن استحکام و فشردگی استخوان های یک فرد ضعیف و شکننده می شوند. به عنوان مثال پس از سن یائسگی خانم ها تراکم استخوانی بیشتری از دست می دهند. اما آقایان نیز دچار “پوکی استخوان” می شوند. اولین نشانه های پوکی استخوان شکستگی های دردآور پس از کوچکترین زمین خوردن ها، برخوردها و پیچ خوردگی ها است. پوکی استخوان در میان خانم ها بیشتر از مردان شایع است اما می توان از پوکی استخوان پیشگیری نمود و یا آن را درمان کرد. لازم است بدانید پوکی استخوان نشانه و علامت مشخصی ندارد و به همین دلیل به آن بیماری خاموش می گویند.

گفتیم که پوکی استخوان قابل درمان است. اگر این بیماری خاموش، بموقع تشخیص داده شود حتی بعد از شکستگی هم می توان این بیماری را درمان کرد. خوشبختانه امروزه روش های  تشخیصی و درمانی خوبی در دسترس مردم است و با این روش های درمانی، می توان از شکستگی دوباره استخوان ها براثر این بیماری جلوگیری کرد.

آزمایش تشخیص پوکی استخوان که به آن “سنجش تراکم استخوان” می گویند می تواند قدرت و تراکم استخوان ها را اندازه گیری کند و قبل از اینکه شکستگی پیش بیاید پوکی را شناسایی کند. این آزمایش حتی می تواند احتمال وقوع شکستگی های آینده را نیز پیش بینی کند. این آزمایش برای تمام خانم های ۶۵ سال به بالا توصیه می شود. اگر شاخص های خطر پوکی استخوان تهدیدتان می کند باید آزمایش ها را زودتر شروع کنید.

 

 

دیگر چه کسانی باید سنجش تراکم استخوان بدهند؟

  • افرادی که بیش از سه ماه داروهای کورتنی مصرف کرده اند
  • افرادی مبتلا به بیماری های غدد درون ریز مانند پرکاری غدد فوق کلیه، پرکاری تیروئید و ...
  • افرادی که دچار لاغری شدید هستند
  • افرادی که دارای سابقه فامیلی پوکی استخوان یا سابقه شکستگی بر اثر این بیماری را دارند باید پیش از 65 سالگی، سنجش تراکم استخوان را   انجام دهند
  • زنان بالای 65 سال و مردان بالای 70 سال

 

آزمون سنجش تراکم استخوان چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش تراکم استخوان بدون درد است و نیازی به مصرف دارو ندارد. فقط کافیست بر روی میز یا تخت دراز بکشید تا آزمایش انجام گردد.

این آزمایش به آمادگی چندانی نیاز ندارد. برای اغلب اسکن‌های استخوان، حتی نیازی نیست که لباس‌هایتان را تعویض کنید. با این حال، باید از پوشیدن لباس‌های دکمه‌دار، چفت‌دار یا زیپ‌دار خودداری کنید، زیرا فلزات می‌توانند در تصاویر اشعه ایکس تداخل ایجاد کنند.

همچنین از 48 ساعت قبل نباید قرص های ویتامین D و یا کلسیم مصرف نموده باشید. 

آزمایش شما معمولاً در عرض چند دقیقه انجام می شود و بعد از آن می توانید گزارش خود را دریافت کنید.

 

 

بعد از انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان

پزشک شما می بایست نتیجۀ آزمایشتان را بررسی کند. به نتایج این آزمایش در اصطلاح T-score می‌گویند که بر اساس تراکم استخوان در یک فرد ۳۰ ساله و سالم ارزیابی می‌شوند. عدد ۰ برای این آزمایش ایده‌آل می‌باشد.

موسسه ملی بهداشت آمریکا راهنمایی‌های زیر را برای بررسی نتایج آزمایش تراکم استخوان ارائه داده است:

  • عادی: ۱ و -۱
  • توده استخوانی پایین: -۱ تا -۲٫۵
  • پوکی استخوان: -۲٫۵ یا کمتر
  • پوکی استخوان شدید: -۲٫۵ یا کمتر، همراه با شکستگی‌های استخوان

 

پزشک شما دربارۀ این نتایج با شما صحبت خواهد کرد. با توجه به نتایج شما و دلیل انجام این آزمایش، ممکن است پزشک انجام آزمایشات دیگری را تجویز کند. اینکار کمک می‌کند تا در صورت وجود هرگونه مشکلی، به یک برنامۀ درمانی و یا تغذیه ای مناسب دسترسی پیدا کنید.

 

 

ساعات کار مرکز

شنبه الی چهارشنبه                    24:00 - 7:00
پنجشنبه                                     19:00 - 7:00

آدرس و تلفن

   تهران - چهارراه پاسداران - خیابان شهيدكلاهدوز(دولت ) - بعد از اختياريه - پلاك 81

  خط ویژه :  74605

   info@tooskaimaging.com