سی تی اسکن

آیا تماس با خانم های باردار بعد از انجام سی تی اسکن خطری برای مادر یا جنین ایجاد می کند؟

خیر. اشعه ی ایکس تابش شده به بدن بلافاصله پس از انجام سی تی اسکن و رادیولوژی از بین رفته و برای هیچکس از جمله بیمار و اطرافیان وی خطری ایجاد نمی کند.

ام آر آی

چه تفاوتی میان ام آر آی مغز دیفیوژن و ام آر آی مغز معمولی وجود دارد؟
یک ام آر آی مغز شامل تعدادی سکانس مجزا از یکدیگر است که در جهت های مختلف از بافت مغز تصویر ایجاد می کنند. دیفیوژن در ام آر آی مغز یک سکانس می باشد که علاوه بر سایر سکانس های معمول در ام آر آی مغز می تواند برای بیمار بر حسب سابقه ی بیماری و شرح حال یا علائم بالینی ایشان انجام شود و بخصوص در موارد مشکوک به سکته های مغزی، تومورها، کیست یا آبسه های مغزی و ... اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص آن ضایعه به رادیولوژیست و پزشک ارائه می دهد.لازم به ذکر است که در مرکز تصویربرداری توسکا برای تمامی موارد نسخه های درخواست شده از مغز؛ سکانس دیفیوژن یا DWI انجام می شود و بصورت چاپ شده ارائه می گردد
ام آر آی با تزریق به چه صورتی انجام می شود و چه فرقی با ام آر آی بدون تزریق دارد؟
در بسیاری از موارد پزشک به دلایل مختلف برای بیمار درخواست انجام ام آر آی با تزریق ماده کنتراست می نماید.از جمله دلایل چنین درخواستی می توان به تشخیص میزان خونرسانی به بافت های نرمال و ایجاد تمایز با بافت ها و ضایعات پاتولوژیک اشاره نمود. همچنین جهت بررسی بسیاری از ضایعات فضاگیر مانند تومورها و تشخیص و افتراق خوش خیم یا بدخیم بودن بیماری ها استفاده از این روش کاربرد دارد.تزریق ماده کنتراست روشی مطمئن و کنترل شده است. در این موارد پرستار در بخش ام آر آی از طریق رگ روی دست شما یک آنژیوکت را متصل نموده (همانند مواقع تزریق سرم) و در حین انجام ام آر آی ماده کنتراست را به شما تزریق می نمایند. حجم تزریق ماده کنتراست در ام آر آی بسیار ناچیز و در حدود 10 الی 15 سی سی می باشد.قبل از تزریق ماده کنتراست بهتر است بیمار در حدود 3-4 ساعت از مصرف مواد غذایی خودداری نماید

رادیولوژی

آیا تماس با خانم های باردار بعد از انجام رادیولوژی خطری برای مادر یا جنین ایجاد می کند؟

خیر. اشعه ی ایکس تابش شده به بدن بلافاصله پس از انجام رادیولوژی از بین رفته و برای هیچکس از جمله بیمار و اطرافیان وی خطری ایجاد نمی کند.

سونوگرافی

مزایا و معایب سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی چیست؟

این نوع سونوگرافی ها نسبت به سونوگرافی دوبعدی دقت بیشتری برای تشخیص ناهنجاری های جنین دارند و بخصوص برای مادرانی که سابقه ی مرده زایی، سقط جنین، داشتن جنین معیوب و یا اختلالی در رحم دارند بهتر است که این نوع سونوگرافی ها حتماً انجام شود.

سونوگرافی بیوفیزیکال چیست و چرا انجام میشود؟

آزمون بیوفیزیکال پروفایل اصولاً در سه ماهه آخر بارداری انجام می شود. در این آزمون سلامت کلی جنین ؛ مایع اطراف و حرکات او مورد بررسی قرار می گیرد.

آیا سونوگرافی می تواند برای مادر یا جنین خطرناک باشد؟

سونوگرافی بدلیل بهره بردن از امواج صوتی بر خلاف روش هایی مانند رادیوگرافی و سی تی اسکن و اسکن هسته ای از اشعه های یونیزان و مضر استفاده نمی کند و لذا خطری متوجه مادر و جنین نخواهد داشت.

این امر در مورد سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی نیز صدق می کند.

بهترین زمان برای انجام نخستین سونوگرافی بارداری چه موقع است؟
بهترین زمان انجام نخستین سونوگرافی بارداری هفته ی هشتم بارداری است.

ساعات کار مرکز

شنبه الی چهارشنبه                    24:00 - 7:00
پنجشنبه                                     19:00 - 7:00

آدرس و تلفن

   تهران - چهارراه پاسداران - خیابان شهيدكلاهدوز(دولت ) - بعد از اختياريه - پلاك 81

  خط ویژه :  74605

   info@tooskaimaging.com