ماموگرافی

اصول ماموگرافی


مقدمه و تاریخچه ظهور
میزان ابتلا به سرطان سینه در جهان در حال افزایش است. در ایالت متحده از هر 8 زنی که تا سن 95 سالگی عمر می کنند، یکنفر به این سرطان مبتلا می شود. این سرطان یکی از معمول ترین سرطانهای تشخیص داده شده در زنان می باشد و مرگ ناشی از سرطان سینه، بیشتر در سنین 15 تا 54 سالگی در زنان دیده می شود. البته درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در زنان نسبت به سرطان سینه بیشتر است. تحقیقات، آشکار کردن اتیولوژی دقیق سرطان سینه را رد می کند و تنها تعداد کمی از فاکتورهای اصلی مانند تاریخچه فامیلی شناخته شده اند که باعث افزایش ابتلا به سرطان سینه در زنان می شوند. البته هنوز هم تعداد زیادی از زنانی که به سرطان سینه مبتلا می شوند هیچ سابقه بیماری در خانواده خود ندارند .
علیرغم تعداد زیاد مبتلایان به سرطان سینه، این سرطان قابل درمان می باشد. این سرطان اگر زود تشخیص داده شود قابل درمان خواهد بود. تلاشها در این زمینه مستقیما ًبه سوی گسترش تصویربرداری از سرطان سینه و راههای تشخیص زودتر بوده است .
ماموگرافی مهمترین نوع آوری در کنترل سرطان سینه می باشد. هدف اولیه از انجام ماموگرافی، تشخیص سرطان سینه  قبل از بروز علائم سرطان مي باشد. تشخيص و درمان سريع باعث افزايش نسبت زنده ماندن مي شود.
امروزه ثابت شده که ماموگرافی با کیفیت بالا، معاینات دقیق فیزیکی، چک آپ های ماهانه سینه توسط خود شخص ( BSE ) باعث بهتر آشکار شدن سرطان سینه در مراحل ابتدایی می شود. یعنی در مراحلی که سرطان قابل درمان می باشد .
به جز جنسیت فاکتورهای موثر بر ابتلا به سرطان سینه عبارتند از: سن، سابقه فامیلی و تاریخچه هورمونی.
سن :درصد ابتلا به سرطان سینه با بالا رفتن سن ، افزایش می یابد .
سابقه فامیلی: خانمهایی که دختر، خواهر و یا مادرشان قبلاً مبتلا به سرطان سینه شده اند بخصوص در سنین پائین، ریسک بالایی برای مبتلا شدن دارند. اگر چه مطالعات نشان داده است که تنها 6/13 % از افراد مبتلا به سرطان سینه دارای سابقه فامیلی هستند .
تاریخچه هورمونی: هورمونها در طول مدت رشد، قاعدگی و شیردهی بر بافت غده ای سینه تاثیرگذار هستند، اگر چه مقدار این هورمون ها در آغاز یائسگی کاهش می یابد ولی بافت غده ای سینه حساسیت بیشتری به آن دارد.
زناني كه در سنين پايين قاعده شده اند (قبل از سن 12 سالگي ) يا دير يائسه شده اند (بعد از 52 سالگي) و يا تولد اولين نوزادشان بعد از 30 سالگي بوده است احتمال بالاتري براي ابتلا به سرطان سينه دارند .


ماموگرافی تشخیصی


ماموگرافی تشخیصی چیست ؟
ماموگرافی تشخیصی یک رادیوگرافی از پستانها برای رد یا تایید شکایات یاناهنجاريهاي پستان است که در معاینات فیزیکی یا ماموگرافی معمولی تشخیص داده شده است.
هدف ماموگرافی تشخیصی
هدف از ماموگرافی تشخیص دقیق سایز ( اندازه ) و موقعیت (مكان ) ناهنجاريهاي پستان و به تصویر کشیدن بافت اطراف توده می باشد .
در بسیاری از موارد ماموگرافی تشخیصی به تشخیص ناهنجاريهاي خطرناکی که بسیار شبیه بافت غیر بدخيم هستند کمک می کند .وقتی تشخیص بین بدخيمي و غیر بدخيمي مقدور نباشد رادیولوژیست توصیه می کند که بیمار 6 ماه بعد نیز یک ماموگرافی معمولی به عمل آورد .اگر در ماموگرافی تشخیصی به وجود ناهنجاري مشکوک شدیم ممکن است معاینات تکمیلی از پستانها مثل سونوگرافی یا بیوپسی توصیه شود .بیوپسی تنها راه مطمئن برای تشخیص بدخيمي سینه در زنان است .

دیگر آزمایشات تصویربرداری که ممکن است توصیه شوند شامل:
- سونوگرافی: مخصوصاً برای تشخیص کیست ها از توده ها
MRI- پستان: مخصوصاً برای پستانهایی که با عمل زیبایی پرشده اند ( implant ).
- داکتوگرافی :یا تصویربرداری از مجاری پستان که galactography نیز خوانده می شود. این آزمون یک ماموگرافی با  ماده حاجب مخصوص است که برای نشان دادن مجاری پستانبکار می رود. داکتوگرافی برای تشخیص علت ناهنجاريهاي نوک پستان و تشخیص intraductal papilloma بسیار با ارزش است .

 چرا بعضی مواقع ماموگرافی ناراحت کننده است؟
یکی از موارد ناخوشایند حین ماموگرافی این است که بیمار احساس فشار می کند. هر چند این فشار بدون درد است اما اگر شما احساس ناراحتی می کنید لطفاً تکنولوژیست را در جریان بگذارید. کیفیت ماموگرام به شدت  فشرده کردن پستان بستگی دارد که گاهی موارد باعث ناراحتی می شود. فشرده کردن پستان حرکات پستان را کاهش می دهد. این حرکات باعث عدم وضوح تصاویر می شوند. ضخامت زیاد پستان پخش شدگی و پاکندگی اشعه ایکس را افزایش می دهدکه باعث خرابی تصویر می شوند. میزان اشعه ی دریافتی در پستان بوسیله  فشرده سازی خوب کاهش می یابد. همچنین فشرده سازی پستان باعث پهن شدن آن می شود که در نتیجه کل بافتهای پستان در تصویر قابل رویت می گردند.

آیا ماموگرافی جانشین معاینات فیزیکی (دستی ) می گردد؟
 خیر، بهترین شانس یک خانم برای تشخیص زود هنگام بدخيمي پستان ترکیبی از ماموگرافی های منظم همراه با معاینات دستی ( فیزیکی ) پستان توسط یک پزشک با تجربه است. برای تشخیص قطعی سرطان معاینات دستی و ماموگرام تکمیل کننده همدیگر هستند. یک خانم باید معاینات دستی را خودش به طور ماهانه انجام دهد.

آیا اشعه ماموگرافی می تواند باعث بدخيمي شود؟
 ماموگرافی های مدرن حداقل میزان اشعه ایکس را دارند. مطالعات علمی نشان می دهد که میزان اشعه ای حدود صد تا هزار برابر بیشتر از میزان لشعه ی یک ماموگرافي لازم است تا منجر به افزایش آمار بدخيمي پستان شود. ماموگرافی نقش مهمی در آسیب زدن به بافتهای پستان ندارد و اثرات منفی بالقوه در مقابل فواید ماموگرافی منظم بسیار ناچیزند.

 هر چند وقت یکبار باید ماموگرافی انجام داد؟
  پزشکان و متخصصان برای خانمهای بالای 40 سال هر سال یا هر دو سال یکبار ماموگرافی معمولی را توصیه می کنند. با شروع 50 سالگی ماموگرافی باید انجام شود. زنان High risk و یا کسانی که آزمایش مثبت ژن BRCA1 یا BRCA2  دارند باید با پزشک خود صحبت کرده و ماموگرافی های سالانه را از سن 35 سالگی شروع کنند .

    چرا سونوگرافی ، MRI یا دیگر آزمایشات برای تشخیص بدخيمي پستان به کار نمی رود ؟
   اخیراً ، ماموگرافی تنها آزمایشی است که توسط سازمان FDA آمریکا برای کمک به تشخیص بدخيمي پستان در زنانی که هیچ علامتی ( مثل توده ) ندارند توصیه می شود ، ماموگرافی به تشخیص حداکثر 85% از بدخيمي هاي پستان کمک می کند و باعث کاهش مرگ و میرهای ناشی از سرطان پستان در 10 سال گذشته شده است . سونوگرافی، MRI و دیگر آزمایشات وقتی مفیدند که ابتدا ناهنجاري توسط ماموگرافی یا معاینات فیزیکی تشخیص داده شود .
 این آزمایشات بخاطر محدودیتهایی که در لیست زیر آورده شده است توسط FDA به عنوان اولین آزمایش توصیه نمی شود .
     مامو
 
 چرا تشخیص ماموگرافی صددرصد نیست ؟
  روی هم رفته ماموگرافی حداکثر 85-90 %از کل بدخيمي ها را می تواند تشخیص دهد. در حالیکه اکثر قریب به اتفاق ناهنجاريها با ماموگرافی قابل تشخیص است اما بخش کوچکی از ناهنجاريها نیز قابل تشخیص نیستند. بعضی مواقع یک بافت غیر طیبعی قابل تشخیص نیست زیرا دانسيته  آن با دانسیته بافت اطرافش یکی است .
 هدف ماموگرافی سعی در تشخیص بدخيمي پستان در خانمها است، بدون توجه به علائم آن ، اگر بیمار توده یا یک تغییر دیگری در پستان دارد و جواب ماموگرافی منفی است (بدخيمي یا بافت مشکوک ندارد ) بیمار باید قانع شود که پیگیری های بیشتر باید توسط پزشک انجام شود . در موارد شبیه به این که توده ( Lump ) مشکوک نیست ممکن است مسئله با معاینات بالینی پستان یا ماموگرافی مجدد بعد از 6 ماه حل شود .گزارش ماموگرافی منفی (Negative) نباید این طور معنی شود که هیچ احتمالی برای بد خيمي وجود ندارد ، و همچنین به این معنی نیست که پستان نرمال است. بیشتر(و نه اکثر) ناهنجاريها  تغییراتی مثل کلسیفیکاسیون یا mass دارند ، فقط وقتی که آن ناحیه تغییر مهمی نسبت به ماموگرافی  قبل داشته باشد ناهنجاري گزارش می شود و این دلیلی برای ضرورت ماموگرافی های منظم و مقایسه آنها با فیلمهای قبلی است .

ساعات کار مرکز

شنبه الی چهارشنبه                    24:00 - 7:00
پنجشنبه                                     19:00 - 7:00

آدرس و تلفن

   تهران - چهارراه پاسداران - خیابان شهيدكلاهدوز(دولت ) - بعد از اختياريه - پلاك 81

  خط ویژه :  74605

   info@tooskaimaging.com