سی تی اسکن

سی تی اسکن اسپیرال مولتی اسلایس


شکم و لگن: سی تی اسکن شکم و لگن برای بررسی ارگان های شکم و عروق ناحیه شکم و لگن کاربرد وسیعی دارد. به جهت قرارگیری دستگاه گوارشی و نیاز به تفکیک دیواره روده ها و سایر احشاء شکمی از یکدیگر این نوع آزمون ها نیازمند آماده سازی ویژه و بادقت بیمار می باشد. استفاده از مواد کنتراست خوراکی و تزریقی بصورت مجزا یا با یکدیگر نقش بسزایی در این زمینه دارند. انجام آزمون های سی تی اسکن از ناحیه شکم و لگن گستره ی زیادی دارد و در این میان سی تی اسکن مولتی اسلایس با سرعت بالای اسکن و قدرت تفکیک بالا و حذف حرکات تنفسی بیمار کیفیت این آزمون را تضمین می کند. ضمن آنکه بیمارنیز با توجه به سرعت بالای اسکن و زمان کوتاه تصویربرداری می تواند تنفس خود را بمدت کوتاه تری کنترل کند و راحتی و رضایتمندی بیشتری برای وی فراهم خواهد آورد. نیاز به تزریق مواده کنتراست کمتر و تابش اشعه کمتر از دیگر مزایایی است که این اسکنر برای حفظ سلامتی بیمار به ارمغان می آورد. سرعت بالای تصویربرداری با اسکنرهای مولتی اسلایس همچنین امکان مطالعات داینامیکی از کبد را فراهم می آورد که این خود کمک شایانی به بررسی ضایعات و مشکلات شایع کبد همچون بررسی و افتراق توده های خوش خیم و بدخیم، آبسه ها، کیست های هیداتیک و همانژیوم های کبدی می نماید. همچنین در خصوص کبد این اسکنر می تواند با به نمایش کشیدن بافت کبدی با Window Width  و Window Level کمتر نسبت به بافت شکم به تشخیص دقیقتر ضایعات کبدی کمک کند.
مطالعه و بررسی سیستم ادراری، کیه ها،‌حالب و مثانه بوسیله اسکنرهای مولتی اسلایس با دقت و صحت بیشتری امکان پذیر است. بررسی فازهای مختلف ترشحی کلیه ها، بررسی انسداد ها و تنگی های حالب ها که می تواند پاتولوژیک و یا در اثر سنگ های کلیوی بوجود آمده باشند به دلیل برخورداری اسکنرهای مولتیاسلایس از امکان تهیه تصویر با ضخامت های کمتر بمراتب دقیقتر از روش های سنتی یوروگرافی صورت می گیرد. اندازه گیری های صورت گرفته با این روش دقت بالا و در حد میلیمتری داشته و به متخصصین و پزشکان کمک فراوانی برای تصمیم گیری در خصوص اتخاذ روش بهینه ی درمانی می کند.
بررسی دقیق مورفولوژیکی و عملکردی غدد فوق کلیوی، کولون و رکتوم، رحم و تخمدان ها، پانکراس، طحال و روده کوچک از دیگر کاربردهای آزمون شکم و لگن بوسیله اسکنرهای مولتی اسلایس است که می تواند به تنهایی و یا بصورت مکمل در کنار سایر مدالیته های تصویربرداری در تشخیص و درمان مشکلات و درگیری های بیمار بسیار کمک کننده باشد. البته باید اضافه نمود سی تی اسکن در بررسي ضايعات لگني محدوديت دارد و مثلا براي بيماريهاي زنان سونوگرافي انتخاب بهتري است و تنها براي بررسي شكستگي ناحيه لگن از CT كمك مي گيريم.


مطالعات ارتوپدیک: رزولوشن و قدرت تفکیک فضایی بسیار بالای تصاویر سی تی اسکن مولتی اسلایس سبب می شود تا بتوان از این ابزار در بررسی های ارتوپدی و سیستم عضلانی – اسکلتی بهره برداری ویژه ای نمود. اندازه گیری های دقیق متریک بوسیله سی تی اسکن مولتی اسلایس می تواند برای متخصصین ارتوپدی کاربردهای گوناگونی داشته باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
-    CT Alignment Method
-    اندازه گیری های دقیق آنته ورژن مفاصل هیپ ، زانو و مچ پا
-    TTTG Measurement
-    Q- Angle Measurement  
-    اندازه گیری دقیق اقطار لگن و ...
همچنین امکان تصویربرداری با ضخامت های بسیار پایین و رزولوشن تصویری بالای سی تی اسکن مولتی اسلایس می تواند به متخصصان ارتوپدی و جراحان برای پلانینگ عمل های جراحی ترمیمی یا اصلاحی کمک فوق العاده ای کند. تشخیص و بررسی شکستگی های بسیار ریز (micro fractures)  به سبب قدرت تفکیک بالای فضایی
 (High Spatial Resolution)  این اسکنر ها با روش HRCT میسر می باشد. امکان بازسازی های مولتی پلانار MPR و 3D سه بعدی و با بهره گیری از تکنیک های گرافیکی مدرن این اسکنر ها همچون SSD و VRT تصاویر بازسازی شده ی زیبا و مفیدی را برای هرچه ملموس تر نمودن استخوان ها و مفاصل به ارمغان می آورد. بررسی بیماری های دژنراتیو و متاستاتیک و مینرالیزاسیون از جمله دیگر مطالعاتی است که سی تی اسکن مولتی اسلایس با بهره گیری از امکانات یاد شده می تواند در تشخیص به متخصصین کمک شایانی بنماید.
مطالعات نورولوژیک: سی تی اسکن مولتی اسلایس ابزاری قدرتمند و سریع در تشخیص ابنورمالی های نورولوژیک و یا بررسی جراحات و تروما به سر و ستون فقرات، بررسی سینوس های پارانازال PNS، استخوان تمپورال، گردن و حفره اوربیتال می باشد. مزیت هایی مانند قدرت اسکن بخش بیشتری از اندام (که بخصوص در ستون فقرات کاربرد پیدا می کند)، سرعت اسکن بالاتر و در نتیجه زمان اسکن کمتر و قدرت تفکیک بسیار بالای تصاویر سبب می شود تا سی تی اسکن مولتی اسلایس در صف مقدم انتخاب پزشکان و متخصصین محترم برای بررسی های نورولوژیک و موارد اورژانس بخصوص تروما و تغییرات حاد نورولوژیکی مانند ایسکمی و خونریزی ها قرار گیرد.

ریه و قفسه سینه: انجام مطالعات سی تی توراکس و ریه از جمله چالش برانگیزترین آزمون های سی تی اسکن است چرا که  حرکات غیر ارادی قلب و همچنین حرکات تنفسی ریه ها می تواند تصاویر را بشدت تحت تاثیر گذاشته و کیفیت تصاویر را کاهش دهد. سی تی اسکن مولتی اسلایس این امکان را فراهم می آورد تا بیمار با چند ثانیه حبس تنفس خود از کل ریه و قفسه سینه تصاویر پیوسته و با کمترین حرکات تنفسی تهیه گردد. همچنین با استفاده از تکنولوژی پیشرفته سی تی اسکن مولتی اسلایس امکان بازسازی های تصاویر در مقاطع و پلان های آناتومیکی مختلف (Multi Planar Reconstruction)  میسر می گردد. همچنین انجام مطالعات Lung HRCT (High Resolution Computed Tomography) که برای غربالگری، بررسی بیماری های  STD، بررسی نودول های ریوی و بررسی متاستازهای ریوی کاربرد فوق العاده ای دارد بخوبی و با دقت بالا در این مرکز انجام می گیرد. همچنین براي افتراق بيماري هاي مزمنی مثل آمفيزم ریوی، فيبروز و نظير آنها نیز می توان از روش HRCT استفاده نمود.
مطالعات سی تی اسکن توراکس و ریه براي تشخيص بيماري هاي حاد و مزمن پارانشيم ريه ها بسيار مناسب مي باشد. براي افتراق بيماري هاي كيسه هاي هوايي مثل پنوموني يا سرطان ها معمولا CT بدون تزريق ماده حاجب كافي مي باشد.
عوارض داروهاي ماده حاجب
همانطور كه تزريق وريدي مواد حاجب در حين انجام CT  اسكن باعث بالا رفتن كيفيت و وضوح تصوير مي شود درصد كمي از مردم ممكن است بطور فيزيولوژيكي نسبت به اين مواد حساسيت داشته باشند.
در افرادي كه دچار مشكلات كليوي يا ديابت يا فشار خون مي باشند استفاده از اين مواد ممكن است باعث صدمه زدن به كليه آنها گردد. كساني كه داراي كليه هاي تا حدودي صدمه ديده هستند توصيه مي شود قبل و بعد از تزريق اين مواد مقدار زيادي آب بنوشند. و در افرادي كه داراي كليه هاي صدمه ديده هستند (CRF) بهتر است به جاي استفاده از مواد كنتراست زا، از تكنيك هاي  MRI استفاده شود.
 


ساعات کار مرکز

شنبه الی چهارشنبه                    24:00 - 7:00
پنجشنبه                                     19:00 - 7:00

آدرس و تلفن

   تهران - چهارراه پاسداران - خیابان شهيدكلاهدوز(دولت ) - بعد از اختياريه - پلاك 81

  خط ویژه :  74605

   info@tooskaimaging.com