سونوگرافی

مکانیسم سونوگرافی چیست؟


امواج مورد استفاده در سونوگرافی امواج فراصوتی بوده که از جنس امواج صوتی و در واقع صدا هستند و ضرری برای بدن ندارند.  جنس آنها دقیقا مانند صدا است ولی به علت بالا بودن فرکانس یا بسامد  قابل شنیدن  توسط گوش انسان نیستند. با این حال خواص صوت را دارند یعنی در برخورد با موانع منعکس میشوند.
برای انجام سونوگرافی، به توسط یک وسیله خاص که پزشک (سونولوژیست (روی اندام بدن قرار میدهد امواج صوتی با فرکانس بالا که برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند به درون بدن تابانده میشوند. این امواج بعد از برخورد به بافت های مختلف بدن بازتابیده شده و امواج بازتابش شده به توسط همان دستگاه مجددا دریافت میشود.
 انجام سونوگرافی در مرکز تصویر برداری توسکا
درون بدن انسان از بافت های مختلفی درست شده که توانایی آنها در بازتابش امواج صوتی متفاوت است. بعضی از آنها امواج صوتی را بهتر و بعضی کمتر منعکس میکنند. پس شکل و ساختار بازتابش امواج صوتی در سونوگرافی تابعی از شکل و مواد تشکیل دهنده بافت های درونی بدن است که مورد تابش قرار گرفته است.
امواج بازتابیده شده از بدن به توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل میشود. پزشک متخصص تصویربرداری این تصاویر را بر روی مانیتور دستگاه دیده و ممکن است بعضی از آنها را چاپ کند.
در سونوگرافی، بیشتر بافت های نرم اندام دیده شده و بررسی میشوند. پس سونوگرافی وسیله مناسبی برای تشخیص مشکلات استخوان نیست ولی با آن میتوان بعضی مشکلات عضلات، رباط ها، تاندون ها و بسیاری بافت های دیگر را بررسی کرد.
 سونوگرافی در مرکز تصویر برداری توسکا
سونوگرافی ممکن است بصورت دو بعدی و یا سه بعدی باشد. همچنین میتوان تصویر سونوگرافی اندام را در حال حرکت و فعالیت دید.


سونوگرافی داپلر چیست؟

نوع خاصی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر Doppler Sonography وجود دارد. این روش تصویربرداری براساس پدیده داپلر کار میکند و هدف از انجام آن بررسی میزان و سرعت جریان خون در وریدها و شریان های بدن است.
 سونوگرافی داپلر در مرکز تصویر برداری توسکا
سونوگرافی داپلر برای اندازه گیری جریان خون  استفاده می شود. در این سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند) استفاده می‌شود تا با گلبول‌های قرمز خون برخورد کنند و پس از بازگشت آن را به صورت تصاویر سونوگرافی داپلر نشان دهند.
سونوگرافی داپلر می‌تواند سرعت جریان خون را اندازه گیری کند.
سونوگرافی داپلر به تشخیص مشکلات زیر کمک می‌کند:
- لخته شدن خون
- عملکرد ضعیف وریدها در رگ پا (نارسایی‌های وریدی(
- انسداد شریانی
- کاهش گردن خون به پاها (بیماری عروق محیطی(
- عروق ورم کرده (آنوریسم(
- باریک شدن عروق مانند آنچه ممکن است در عروق گردن ایجاد شود

ساعات کار مرکز

شنبه الی چهارشنبه                    24:00 - 7:00
پنجشنبه                                     19:00 - 7:00

آدرس و تلفن

   تهران - چهارراه پاسداران - خیابان شهيدكلاهدوز(دولت ) - بعد از اختياريه - پلاك 81

  خط ویژه :  74605

   info@tooskaimaging.com